Thrifty Thursday – Oops! Over Budget!

d0c5d92cd9

It happens to everyone, especially near the holidays. When it does, just enjoy your abundance of food and learn for next time. We ended up spending more than $100 this week, which we’ve done maybe only once or twice before.

Here are some of the issues I ran into this week:

  • Unplanned purchase of toothpaste and floss: $6.49
  • Unplanned purchase of natural jelly, not on sale: $3.49
  • Toilet paper, planned but could have gotten a better deal elsewhere: $7.99, on sale from $9.99
  • Under-budgeted for orange juice and husband bought two: $5.98
  • Unplanned purchase of ice cream: $3.49
  • Didn’t find the sale on ground turkey: paid $3.99, budgeted for $2.88
  • Unplanned purchase of grapes because husband wanted a healthier snack: $5.98
  • No dinner was planned for Friday, so instead of ordering out, we bought a prepared meal from the grocery store: $4

Total extra cost, taking what I budgeted for into account: $28.55. That’s an entire week’s normal dinner budget.

So what can I do to save this money in the future?

  • Stock up on toothpaste and floss when it’s on sale.
  • Stock up on jelly when it’s on sale.
  • Go to Costco for toilet paper.
  • Budget appropriately for orange juice because it’s a staple purchase. I think my shopping list app messed up on this one.
  • Either budget for the ice cream or shop alone (probably the latter).
  • Look harder for the sales.
  • Shop alone. Or, because grapes are a good snack, stock up on staples so we have extra money for grapes.
  • Stock up so I have ingredients to whip up something on the days I don’t plan dinner. The prepared meal wasn’t even good (not that we expected it to be). We saved money on a meal out, but still wasted money.
  • We also spent a lot on produce this week, which added to the budget.

I felt even worse about our budget when I finally got the chance to check out the new Aldi in my hometown. I paid $1 for diced tomatoes only to find them there for around $0.59. My mom offered to pick stuff up for me weekly there so I’ll definitely be taking advantage of that.

Other purchases:

  • Breadcrumbs: $1.25
  • Organic diced tomatoes: $1
  • Chickpeas: $1 (same Aldi problem, saw them for around $0.59)
  • Coffee: $3.34
  • Jarred pasta sauce: $1.67
  • English muffins: B1G2 this week, great deal!
  • Greek yogurt: $1 each
  • Butter: $2.99. I have no idea what’s going on with the price of butter there, this didn’t seem to be the sale price.
  • Lactose free milk: Definitely cheaper at Aldi
  • Eggs: $2.99 for a dozen
  • Frozen okra: $1.99
  • Frozen tortellini: $3.34 down from $3.39, I’m sure I could find a better deal.
  • Chicken thighs: $1.59/lb, Aldi will be running a $0.49/lb sale next week.
  • Shrimp: $3.99. Stock up price, need to buy 2 at once.
  • Tofu: $1.99
  • Spinach: $2, under budget but I could find a better deal.
  • Pomegranate: still $2.50!
  • Mangoes: $1.25 each, $0.59 at Aldi
  • Mushrooms: $1.50
  • Green pepper: $0.91
  • Turkey sausage: $2.50

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s