Thrifty Thursday – Produce

The best grocery shopping advice anyone has is to stick to the perimeter of the store. These are your basic foods, not food products. They’re all things you would usually find in nature and they all eventually go bad.

I really want to eventually shop way more from the perimeter with only slight detours for things like beans, rice, bread and pasta (whole wheat of course). The ethnic and organic sections are always good stops as well, along with the spices and baking aisle.

This week I actually bought a lot from the produce department though I think I could do better.

  • 5 pounds of potatoes – $2.99; I need to be way more thrifty with these and don’t let them sprout so much before I use them until I have to throw them away.
  • Pomegranate – $2.50; Have you ever seen the stores selling just the pomegranate seeds already taken out for you? What a rip off! Even stores like Trader Joe’s want $5 for the same amount or fewer seeds than you get from buying and deseeding it yourself.
  • Bananas – $0.49/lb; Always a must buy for us. They make a convenient and healthy snack.
  • Lemon – $0.69 each; I just recently started buying these instead of a bottle of lemon juice, what a bargain! Plus you can zest them for extra flavor.
  • Red bell pepper – $1.41; I love bell peppers though they could be cheaper.
  • Mushrooms – $1.59 for 8 oz; I used to buy the already sliced ones (after buying the tiny little cans, yuck) but I feel like I get way more mushroom for my money when I buy them whole.
  • Turnip – $1.49/lb; So these were on sale for $0.59 supposedly but the store had three different varieties and I didn’t know which was which. I’m guessing the cheap ones were the ones as big as my head. I didn’t buy it.
  • Tofu – $1.99; It’s usually around $2.50 so this is a great ongoing deal for now.

Proceeding around the perimeter:

  • Deli ham – $4.23 for half a pound; We eat a ton of sandwiches around here.
  • Turkey sausage – $2.50; Usually around $3-3.50, this is a great deal for brand name.
  • Shrimp – $3.99; Cheaper than I saw in the sale paper, amazing deal!
  • Ground turkey – $4.50; I could have gotten a better deal than that.
  • Orange juice – $2.99
  • Half gallon of milk – $1.99

Then through the center aisles:

  • English muffins – B1G2 again, great deal!
  • Bread – $2.50; Love this 2/$5 deal on Arnold bread, my favorite
  • Canned pumpkin – $1.25 each; For the amazing pumpkin pie I’m making.
  • Canned pineapple – $1.25; I use this in stir fries because it comes in pineapple juice that I use for the sauce. Fresh pineapples have been expensive this year.
  • Whole wheat pasta – $1

We can’t seem to resist our treats. My husband got some barbecue chips and Italian ice, I found some amazing blood orange gelato.

And we got some bathroom cleaner because it was on sale for $0.50 cheaper and I had a rebate through Ibotta for another $0.75. Not a bad deal for grocery store supplies.

I want to stock up a lot on center-aisle items so we can spend more on perimeter items every week. My husband wants me to try cooking lamb for him, which is super expensive, and I’d love to experiment more with fish. I also want to load up on the fruits and veggies for dinners and snacks.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s